We're currently on an extended harvest break. We'll keep you posted with any upcoming pop up sales!

Eggplant (per 1/2lb) USDA Certified Organic
Eggplant (per 1/2lb) USDA Certified Organic
Eggplant (per 1/2lb) USDA Certified Organic
Eggplant (per 1/2lb) USDA Certified Organic

Eggplant (per 1/2lb) USDA Certified Organic

Vendor
Ridge to Reef Farm
Regular price
$2.50
Regular price
Sale price
$2.50
Unit price
per 
Availability
Sold out

Priced in 1/2lb increments (Average weight  1/3-1/2lb per fruit)

Eggplant is another very versatile fruit from the garden.  Currently, Ridge to Reef has some beautiful striped and purple Italian varieties. If you have a preference for for a certain type only, please leave us a note at checkout. We normally will give you a mix of varieties, but we'll try our best to accommodate special requests.

If you're not well versed in Eggplant prep, fear not.  When prepared well, eggplant is truly satisfying. If you don't have a go to favorite recipe for eggplant, check out this guide to 8 Simple ways to cook with Eggplant.